Part# 0215.500VXP  Manufacturer LITTELFUSE  Part Type 5 x 20mm Fuse
(Clips, Holders, Blocks, etc.)
Part Number:0215.500VXP
Generic Part: 215.500XP
Series:215P
Part Category: Fuse
Part Type: 5 x 20mm Fuse
Manufacturer:LITTELFUSE
Description:FUSE 250V IEC TD HBC 5X20MM
Specifics: 5 x 20mm Time-Delay, High Breaking Capacity, Ceramic Body Cartridge Fuse, Surge Withstand, 250VAC IR 1500A, 0.5A, 0.5 Amp, 500mA, 1/2 Amp, IEC 127-2 Sheet 5, UL Rec, CSA, CE, Slo-Blo Fuse, Time Lag